راهنمای خرید کولر 1529392

توصیه های مفید در خرید کولر

مهمترین نکته­ای که در انتخاب کولر اعم از گازی و یا آبی باید مورد توجه قرار گیرد استاندارد بودن آن است. در مورد کولرهای آبی استاندارد اجباری مصرف انرژی الکتریکی وجود دارد که برچسب انرژی از مهمترین خروجی­های آن است که باید به آن دقت کرد.

نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد مناسب بودن شبکه برق خانگی برای کولرهای با ظرفیت بالاست.
– در هنگام خرید کولر شاخصهای پیشنهادی مشاوران انرژی مورد توجه قرار گیرد. برای بهینه­تر شدن این پیشنهاد، مصرف­کننده در ابتدا باید با توجه به تمام نکات زیر اطلاعات مورد نیاز برای تحلیل را بدقت برای خود درنظر بگیرد.
– به میزان مصرف برق مندرج در قبض برق دقت نمائید ومیزان مصرف خود را در قبض­های متفاوت دنبال نمایید.
– به هزینه­های تعمیر و نگهداری وسیله خود دقت نمایید. این هزینه جزوی از هزینه در اختیار گرفتن یک وسیله است
– برای انتخاب محصول، به لیست پیشنهادی مشاوران دقت فرمایید.
– در لیست پیشنهادی به تمام اطلاعات ارائه شده و از همه مهمتر به سه شاخص هزینه کل در طول عمر، میزان میل رسیدن به پله گرانتر انرژی، هزینه تحمیلی به شبکه در اثر استفاده در ساعات پیک دقت فرمایید.
هیچگاه نسبت به انتخاب محصولی با قیمت اولیه پایین که در لیست پیشنهادی وارد نشده­است اقدام نفرمایید. انجام این­کار هزینه­های بیشتری در طول عمر وسیله بر شما تحمیل خواهد کرد. شکل زیر منحنی هزینه کل پرداخت شده برای دو کولر گازی در طول عمر را نشان می­دهد. همانطوری که دیده می­شود کولر گازی با قیمت اولیه پایین­تر ولی رتبه انرژی نامناسب­تر در نهایت هزینه پرداختی بیشتری را به مصرف­کننده تحمیل می­کند. این در حالی است که قیمت متوسط برق درنظر گرفته شده است و برای مصرف­کنندگانی که مصرف بالاتری دارند وتعرفه برق بیشتری دارند این تفاوت هزینه­ها خود را بیشتر نشان خواهد داد.

انتخاب مناسب کولر
– نسبت به شناسایی منطقه آب و هوایی محل سکونت خود برای انتخاب نوع کولر متناسب اقدام کنید.
– نسبت به تهیه و توجه به یک مارک بدون اطمینان از تایید استاندارد و وجود در لیست پیشنهادی مشاوران اقدام نکنید.
– کولرهای بزرگتر از حد نیاز تنها باعث مصرف بی‌مورد انرژی الکتریکی می‌شوند نه رفاه بیشتر.
– نوع کولر را متناسب با مناطق آب و هوایی انتخاب کنید. از کولرهای گازی برای مناطق گرم و مرطوب و از کولرهای آبی برای مناطق معتدل استفاده کنید.
لوازم خانگی ،راهنمای خرید لوازم خانگی – دفتر مدیریت مصرف برق شرکت توانیر
– در ارتباط با کولرهای گازی نیز برای واحدهای اسپلیت این استاندارد موجود و به صورت اختیاری می­باشد که کولرهایی که دارای استاندارد و برچسب انرژی می­باشند قابل اعتمادتر خواهند بود.
– ظرفیت مناسب از مهمترین مواردی است که باید به آن توجه کرد انتخاب ظرفیت نامتناسب می­تواند مصرف انرژی الکتریکی را افزایش دهد. جدولهای زیر دیدی مناسب از ظرفیت تقریبی کولرهای گازی و آبی برای فضایی که باید خنک شود ارائه می­کند.

برگرفته ازسایت:akairan

Leave a comment