سرخ کن سرخ کن و انواع آن philipsco deep fryer

امروزه با توجه به این که اکثر خانم ‌های خانه ‌دار، شاغل نیز می باشند، به تدریج کالا‌ ها و وسایل سریع‌ پزی به آشپزخانه ‌ها اضافه شده اند که قبل از این، کمتر به چشم می خوردند.
یکی از این وسایل محبوب نزد خانم‌ ها سرخ کن است. این وسیله، خانم‌ های خانه دار را از ایستادن‌ مداوم پای اجاق گاز نجات می دهد و با افزایش سرعت پخت غذا، آشپزی را راحت و لذت بخش می کند.

سرخ کن چیست؟

سرخ کن وسیله ای است که عملیات سرخ کردن مواد غذایی را با سرعت بیشتر و در حرارت معین انجام می دهد.
سرخ کن های امروزی معمولا دارای یک سبد فلزی برای قرار گیری غذا، تایمر به همراه هشدار دهنده صوتی، دستگیره ای که سبد را به داخل روغن پایین و بالا می برد، مقیاسی برای جلوگیری از سرخ شدن بیش از حد غذا، سیستم بادگیری که موجب کاهش بوی متصاعد شده از غذای در حال سرخ شدن می شود، فیلتر روغن برای افزایش طول عمر استفاده از دستگاه و سیستم های الکتریکی و مکانیکی کنترل درجه حرارت می باشند.
این دستگاه محبوب برای آماده کردن بسیاری از فست فود ها و سرخ و برشته کردن آن ها به کار می روند و معمولا از استیل یا فولاد نرم ساخته شده اند. استیل کمتر از فولاد نرم خورده می شود؛ بنابراین گارانتی بهتری نسبت به جنس فولاد نرم دارد. این محصولات، دیگ هایی با اشکال مختلف دارند. بعضی از آن ها دارای «نقطه سرد» در کف دیگ خود هستند؛ یعنی جایی که مقدار زیادی از خرده های غذا در آن جا ته نشین می گردد و دمای پایین این نقطه از لکه دار شدن و فاسد شدن روغن جلوگیری می نماید.

انواع سرخ کن:

این محصولات در یک دسته بندی بزرگ به انواع سرخ کن های معمولی الکترونیکی، بدون روغن و مینی سرخ کن ها تقسیم می شوند.
همچنین این دستگاه ها از نظر ظرفیت مخزن روغن و مواد غذایی، قدرت و انواع ویژگی ها نیز انواع مختلفی دارند. از آن جا که یکی از دلایل عدم استقبال از سرخ کن ها، میزان مصرف بالای روغن در آن است، در سال های اخیر انواع مجهز به سیستم کاهش مصرف روغن و حتی بدون نیاز به روغن هم وارد بازار شده اند.
به طور کلی، انواع معمولی آن شامل یک المنت و یک مخزن روغن هستند که غذا را با درجه های حرارتی مختلف سرخ می کنند.
سرخ کن های بدون روغن یا کم مصرف، نمونه هایی هستند که غذا را بدون نیاز به روغن و با استفاده از فناوری جریان سریع هوا سرخ می کنند. مینی سرخ کن ها نیز نمونه های کوچک شده این محصول در بازار می باشند.

در هنگام خرید این محصول نیز باید به مواردی مثل بودجه و نوع آن، ظرفیت متناسب با تعداد اعضای خانواده و کیفیت آن توجه داشته باشید که پیشنهاد می شود برای پخت غذایی سالم و در عین حال ترد و خوشمزه از انواع سرخ کن های بدون روغن فیلیپس استفاده نمایید.

Leave a comment